„CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA, JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA.”

Dzieci mają wspaniałą umiejętność – szybko się uczą i są bardzo ciekawe świata. Od pierwszych chwil chłoną wszelkie odgłosy otoczenia, dlatego nie pozostaje bez znaczenia to czy czytasz mu na głos, śpiewasz piosenki, czy z nim rozmawiasz. Po co zaszczepiać w dziecku kulturę czytania? Obrazują to badania prowadzone przez Marka Taylora z Wydziału Socjologii Oxford University, które potwierdziły, że większe szanse dostania się na wyższą uczelnię, oraz na zajmowanie wyższych stanowisk, mają nastolatki, które chętniej sięgają po książki. źródło: https://ora.ox.ac.uk

Co zrobić, aby zarazić dziecko miłością do tekstu pisanego?

Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, żeby zaszczepić w Potomku miłość do książek od najmłodszych lat. Pamiętaj, że lepiej niż wszelki szkolny przymus, zrobisz to Ty, i do tego dużo wcześniej.

1. Czytaj dziecku na głos

Czytanie dziecku pogłębia więź, a także pomaga mu wzbogacić słownictwo, pobudza wyobraźnię. Czytaj swojemu dziecku, a kiedy samo czyta już płynnie – czytaj z nim, na przykład dzieląc się na role. Czytaj dziecku tak długo jak Ci na to pozwala, nawet kilkunastolatkowi. Czytaj z pasją, ożywiaj postacie, zmieniaj głosy, żartuj. Baw się czytaniem, im więcej frajdy dla ciebie, tym więcej dla Twojego dziecka.

 2. Pokaż, że kochasz czytać

To nie nowina, że dzieci naśladują swoich rodziców. Jeśli zobaczą cię z książką, usłyszą, że opowiadasz z przejęciem o ostatniej lekturze, lub będziesz je cykliczne zabierać do księgarni (tak jak zabierasz dzieci do sklepu przy okazji zakupów spożywczych) – nauczysz je tego, że czytanie ma wartość. Miej w domu specjalne miejsce do czytania, oraz ustawiaj z dumą ulubione pozycje na półce. Tak nauczysz dziecko czytać dużo wcześniej i dużo szybciej niż zrobi to jakakolwiek szkoła.

3. Biblioteki są super

Zrób szum wokół momentu, kiedy Twoje dziecko dostanie pierwszą biblioteczną kartę – to wielkie wydarzenie, wypada je uczcić:) Odwiedzajcie bibliotekę regularnie, uczyńcie z tego taki sam zwyczaj jak np. z wizyty na lodach. Pamiętaj że to ma być frajda, pozwól dziecku samemu zdecydować jakie książki chce pożyczyć, szwędajcie się między półkami, pytaj, która książka najbardziej mu się podoba.

4. Wzbudź potrzebę czytania

Dziecko musi się nauczyć, że czytanie jest potrzebne – pokaż mu do czego służy. Kiedy razem gotujecie, zachęcaj pociechę do pomocy przy odczytywaniu przepisu, poproś żeby odczytało kto dzwoni, kiedy zawibruje ci telefon, a kiedy razem zastanawiacie się nad udekorowaniem mieszkania, wspólnie przeczytajcie jak przygotować np. dyniową rzeźbę, albo upewnić się co do proporcji masy solnej.

5. Książki, wszędzie książki

Jeśli chcesz, żeby książki stały się częścią życia Twojego dziecka, muszą stać się też Twoją częścią życia. Uczyń z czytania rutynę – rozdział przed snem, lub po obiedzie. Kupuj nowe książki, choćby jedną w miesiącu, kupuj też książki w ramach prezentów, wybieraj je z dzieckiem. Możesz też wymieniać się pozycjami w ramach podobnych akcji prowadzonych w różnych miastach.

6. Książki personalizowane

Innowacyjnym sposobem na zainteresowanie dziecka światem literatury są także książki personalizowane. Dziecku łatwiej zaangażować się w książkę, w której widzi zdjęcia swoje oraz swoich bliskich – rodziców, babć, rodzeństwa. Dzięki temu traktuje książkę jak wspaniałą rozrywkę, częsciej po nią sięga i docenia wartość jaką niesie.

7. Zero stresu

Jeśli chcesz żeby dziecko w przyszłości czytało dla przyjemności – trzeba czytanie takim uczynić. Nie chcę żeby to zabrzmiało jak zachęta do bezstresowego wychowania, życie to nie bajka, za to bajka dla dzieci to bajka, więc pomagajmy dziecku odnaleźć w tym przyjemność. Nawet jesli to oznacza czytanie tej samej ksiązki w kółko. To też część przyjemności.

A może Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby? Zapraszam do dyskusji :)